А тепер подумайте над двома запитаннями
І виберіть, будь ласка, відповіді (поставте позначки справа у клітинці)
Чому, на ваш погляд, у повоєнну радянську добу української історії кількість нашого народу постійно зростала, тривалість життя також зростала, а в «незалежні та самостійні» часи ми стабільно та стрімко вимираємо, особливо у працездатному віці?
1.Відповідь. В природному скороченні чисельності українців немає нічого поганого, бо «меньше народа – больше кислорода», і кожному з живих дістанеться більша частка суспільного «пирога».
2.Відповідь. Що тут багато думати? Головна причина проблеми – бідність, злиденне існування більшості людей, яке виникло в результаті заміни у 1991 році солідарного життєустрою на конкурентний.
3.Відповідь. Причина демографічної кризи – втрата суспільством життєвих орієнтирів. На жаль, мало хто з «маленьких» соціально пасивних українців помічає залежність кількості народжувань, смертей та тривалості життя людей від морально- психологічної атмосфери в суспільстві, яка, в свою чергу, в значній мірі залежить від пануючої шкали цінностей. Вирішення проблеми - у поверненні до колишнього, солідарного принципу життя, який в ідеалі передбачає співробітництво, оброзичливість, взаємодопомогу між людьми, турботу про людину-трудівника. Зрозуміло, що треба врахувати допущені в радянську добу помилки.
4.Відповідь. Між «демографією» та способом життєустрою немає ніякого зв’язку. Може, причина високої надсмертності населення в іншому - наприклад, в незадовільній екології, в тих добавках, які містяться в усіляких «Пепсі», іноземній жуйці…
5.Відповідь. Не вірю. Нікому і ніяким цифрам не вірю. І взагалі, це опитування – якісь дурниці.
Чому, на ваш погляд, ні один з провідних українських політиків останнього часу (Кравчук, Кучма, Ющенко, Тимошенко, Янукович та ін.) у своїх виступах та практичній діяльності майже не торкається величезної біди своєї нації – демографічної катастрофи? (Виняток – керівник фракції КПУ Симоненко. Ця фракція, долаючи опір багатьох політиків-депутатів, ініціювала таки 21 травня 2003 року у Верховній Ралі спеціальні парламентські слухання з проблеми демографічної кризи).
1.Відповідь. Керівники України не вважають, що демографічна проблема настільки серйозна серед інших проблем, щоб про неї часто говорити.
2.Відповідь. Керівники України знають про цю проблему, але бояться про неї говорити, бо не мають відповіді, як її вирішити.
3.Відповідь. Керівники України не вважають за необхідне загострювати увагу населення на демографічній кризі швидше за все тому, що переважну більшість українців, у тому числі і інтелігенцію, ця проблема не цікавить.
4.Відповідь. Керівники України знають причини демографічної кризи, але або мовчать, або брешуть. Бо якщо народ узнає правду, то владі - і колишній, і сучасній, як то кажуть, не минеться.